Oxymetry
Oxymetr, známý také jako pulzní oxymetr, je přístroj používaný k měření procenta nasycení kyslíkem v krvi (SpO2). Pracuje na principu fotoplethysmografie. Jedná se o neinvazivní metodu, což znamená, že měření se provádí bez nutnosti vzít krevní vzorek. Pulzní oxymetr skládá se z klipu nebo sondy, která se umisťuje na průsvitnou část těla, obvykle na koneček prstu nebo ušní lalůček. Vysílá dvě vlnové délky světla (jednu červenou a jednu infračervenou) skrz kůži do krve. Na základě toho, jak různě krev absorbuje tyto dvě vlnové délky, je možné odhadnout množství kyslíku vázaného na hemoglobin v krvi.
Kromě měření saturace kyslíku může oxymetr často zobrazovat i pulzní frekvenci (tep) a někdy i další parametry. Používá se v širokém spektru zdravotnických zařízení, včetně nemocnic, klinik, domácí péče a při sportovních a outdoorových aktivitách pro monitorování zdravotního stavu a fyzické kondice.
Pulzní oxymetry umožňují snadně a rychle změřit saturaci krve kyslíkem a může odhalit problém s transportem kyslíku do tkání.